Strona główna
mapa serwisu kanały RSS polityka prywatności strona główna
wtorek, 30 maja 2023 r.
imieniny obchodzą: Ferdynand, Gryzelda

Ciekawostki

Jeśli potrzebujesz pomocy lub pragniesz oferować swoją pomoc innym - przyjdź do Gminnego ...

Inne ciekawostki

Zapytanie

Jeżeli mają Państwo pytania
prosimy wypełnić formularz
kontaktowy

Formularz kontaktowy

INFORMACJA 500plus

Strona główna » Aktualności » INFORMACJA 500plus

wielkość tekstu:A | A | A

Program „Rodzina 500 plus” cieszy się dużą popularnością. W gminie Włodowice wiele osób złożyło już wnioski. Mieszkańcy mają jednak wiele pytań dotyczących m.in. terminu wypłaty świadczenia.
 

Do 31 maja 2016 r. do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej wpłynęły 334 wnioski, w tym 38 drogą elektroniczną, 296 w formie papierowej. Największa liczba wniosków została złożona w pierwszych dniach kwietnia: 1 kwietnia wpłynęło 25 wniosków, 4 kwietnia – 40 wniosków, 5 kwietnia – 30 wniosków,  6 kwietnia – 23 wnioski, 7 kwietnia  - 20 wniosków, 8 kwietnia -18 wniosków, 11 kwietnia - 25 wniosków, 12 kwietnia -12 wniosków, 13 kwietnia – 16 wniosków, łącznie wpłynęło  209 wniosków, później już była tendencja spadkowa, gdzie średnio wpływały 4 wnioski dziennie. 
 

Wnioski przyznające świadczenie tylko i wyłącznie na drugie i kolejne dziecko, czyli te bez dochodu są rozpatrywane w pierwszej kolejności – tzn. od ręki, jeśli tylko weryfikacja zawartych danych we wniosku wprowadzonym do systemu jest prawidłowa to jest przygotowywana decyzja przyznająca świadczenie wychowawcze, która jest natychmiast wykonalna.
Wnioski na pierwsze dziecko i/lub kolejne dziecko/dzieci czyli takie gdzie jest liczony dochód członka rodziny są rozpatrywane według daty wpływu. Najpierw pracownik sprawdza m.in., czy wniosek zawiera wszystkie dane oraz czy wszystkie rubryki zostały prawidłowo wypełnione. Do GOPS-u wpłynęło wiele wniosków zawierających błędy, które wnioskodawca musi wyjaśnić lub poprawić. Najczęściej popełniane błędy to: błędny numer PESEL, brak pełnego składu rodziny, wpisanie pierwszego dziecka w nieodpowiednią rubrykę, brak wszystkich wymaganych ustawą oświadczeń i dokumentów. Osoby, które źle wypełniły wniosek, są wzywane do jego uzupełnienia lub poprawy, najczęściej telefonicznie. Poprawne wypełnienie wniosku jest konieczne, aby został on przekazany do dalszej weryfikacji.
 

Kolejnym etapem rozpatrywania wniosku jest jego weryfikacja. Ze względu na to, że wnioski wpływają często bez żadnych załączników, to pracownik zobligowany jest sprawdzić wiarygodność danych zawartych we wniosku i często też samodzielnie pozyskać dane dotyczące sytuacji materialnej rodziny.  Kieruje zapytania drogą elektroniczna poprzez program „Emp@tia” lub pisemnie w celu pozyskania niezbędnych danych do Urzędów Skarbowych i do ZUS, co też ma wpływ na długość postępowania. Po pozytywnej weryfikacji można przystąpić do wprowadzenia wniosku do specjalnego programu i przygotowania decyzji, a następnie tworzenia list wypłat.
 

Wnioski są sprawdzane w Centralnej Bazie Beneficjentów prowadzonej w ramach projektu „Emp@tia” przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Pracownik sprawdza, czy osoba zwracająca się o wypłatę świadczeń nie korzysta już z nich w innym miejscu w Polsce.
 

Zdarzają się trudności techniczne i problemy z działaniem systemu, które mogą opóźniać załatwienie sprawy. Uwagi są zgłaszane na bieżąco do operatora systemu.
 

Na dzień 7 czerwca 2016r.  świadczenia otrzymało pierwszych 220 rodzin, przelewem na rachunek w banku lub do odbioru gotówki w kasie w łącznej kwocie 322 433,40 zł
 

Od 1 kwietnia 2016 roku do 31 maja 2016 roku do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej wpłynęło 334 wniosków o świadczenie wychowawcze w tym 38 wniosków drogą elektroniczną łącznie na 484 dzieci.
Do 31 maja wydano 203 decyzje, w których przyznano świadczenie wychowawcze 202 rodzinom łącznie na 282 dzieci a odmówiono na 5 dzieci.

Pracownicy GOPS-u dokładają wszelkich starań, aby wszystkie wnioski zostały sprawdzone w jak najkrótszym czasie, tak, aby wszyscy uprawnieni mogli otrzymać świadczenia.
           

    KONTAKT


Wszelkich informacji Pracownicy GOPS udzielają pod numerami telefonów:       
tel.  (034) 315 30 49
tel. (034) 315 61 66

 

czytano: 1748 razy

autor: gopswlodowice.pl

Strona główna

Fundusz europejski

Informacja o projekcie „Nowe umiejętności kapitałem na przyszłość - promocja aktywnej integracji społecznej i zawodowej w Gminie Włodowice

Galeria

ilość zdjęć : 5

  • Flash (application/x-shockwave-flash) is not supported in your browser!
  • Flash (application/x-shockwave-flash) is not supported in your browser!
Otwórz Galerię

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej we Włodowicach
ul. Krakowska 26, 42-421 Włodowice
e-mail: gops@gopswlodowice.pl

Strona powstała w ramach projektu systemowego „Nowe umiejętności kapitałem na przyszłość – promocja aktywnej integracji społecznej i zawodowej w gminie Włodowice” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.